původ koní

16. června 2007 v 21:37 | EwaAndSarka
PŮVOD KONÍ
Dnešní kůň ,"Equus caballus",patří do čeledi Equidae spolu s osly a zebrami.Equidae spadá do řádu Perissodactyla, kam patří i tapíři a nosorožci, kteří pocházejí ze skupiny primitivních ,dávno vyhynulých předků všech kopynatých savců ,Condylarthra.
Pozůstatky z fosílií umožňují vystopovat alespoň některé stránky vývoje moderního koně až do doby před nějakými šedesáti miliony lety a pochopit,jak se postupně přizpůsoboval změnám prostředí.
Doložená historie moderního koně začíná u Eohippa, rovněž zvaného ,,kůň úsvitu´´, úsvitu věků ,o němž víme,že žil v Severní Americe v eocénu (před padesáti pěti až třiceti osmi miliony lety ).Eohippus ,zvíře ne větší než pes ,byl uzpůsoben k životu v lese a pohybu po měkké půdě .Měl čtyři prsty na předních nohách ,tři na zadních a polštářky jako pes. Jeho drobné zuby s nízkými korunkami se hodily na spásání listů a další nízké měkké vegetace.Měl pravděpodobně ochranné zbarvení , které mu pomáhalo unikat predátorům.
Během oligocénu (před třiceti sedmi až dvaceti šesti miliony lety)nejprve Mesohippus a později Merychippus se začínají od svého předka odlišovat:nohy se prodlužují ,záda narovnávají (Eohippus měl záda vyklenutá )a celkově velikost zvířat narůstá.J eden prst na předních nohách mizí ,takže na předních i zadních zůstávají prsty po třech. Zuby se mění ,premoláry (zuby třenové)se stále více podobají molárům(stoličkám.).V tomto pomalém evolučním procesu k nejvýznamější změně došlo v miocénu (před dvaceti pěti až sedmi miliony lety),kdy pralesy ustoupily bezlesým pláním a stepím ,na nichž se předkové koní usadili. Tato výrazná změna prostředí si vyžádala i změnu chrupu,určeného nyní na pasení namísto dřívějšího spásání ,prodloužení krku ,zjednodušující pasení ,prodloužení nohou ,umožňující rychlejší únik před dravci,a přizpůsobení nohou na tvrdý terén.V této době se také vyvinul jediný prostřední prst chráněný kopytem .Vnější prsty se již nedotýkaly země a prostřední prst se zvětšil a zesílil.
Pak se vývoj čeledi koní vydal různými směry a vzniklo několik podčeledí.Nakonec však všechny ostatní vyhynuly ,a tak jedinou spojnicí mezi Eohippem a moderním Equem zůstal Pliohippus.
Pliohippus se vyvinul před pěti až deseti miliony lety a měl dlouhé nohy s jedním kopytem na každé noze.Jeho přímý potomek Equus ,druh moderního koně ,se konečně objevil před jedním milionem let.
Během doby ledové,pleistocenské epochy,se Equus rozšířil přes pevninské mosty,které v té době v Evropě ,Asii a Africe spojovali rozptýlené oblasti pevné půdy.Nicméně zánik těchto mostů(např. v místech dnešního Gibraltarského průplavu nebo Beringovy úžiny),když asi 10000 lety led ustoupil ,znamenal,že když zvíře na jednom kontinentu vyhynulo ,nemohlo se zde znovu rozmnožit-alespoň ne bez pomoci člověka.Přesně to se stalo v Americe :z nějakého nevysvětlitelného důvodu kůň zmizel .Objevil se zde teprve o tisíce let později,kdy ho sem přivezli kolonisté z Evropy.Všichni členové moderní čeledi Equidae jsou rychlými běžci s pouhým jedním prstem na každé noze(měkká rohovina nad kopytem koně-ostruha-je patrně pozůstatkem polštářků jeho předka Eohippa).Žijí ve stádech a jejich zuby jsou uzpůsobeny žvýkání rostlinné potravy.
Dnešní koně a poníci se zřejmě vyvinuli ze 3 tipů,jejichž rozdíly byly způsobeny odlišnými životními podmínkami. V severní Evropě to byl pomalý těžký kůn(Equus silvaticus),od něhož se odvozují světová plemena těžkých koní.Pak zde byl primitiví asijký divoký kůň kertak,jehož potomci byli zjištěni ještě v roce 1881 (a nazváni koně Převalského),a nakonec ušlechtilejší tarpan z východní Evropy.
Později v době ,kdy člověk začal koně domestikovat ,se vyvinuli čtyři poddruhy:dva druhy ponyů a dva druhy koní .Poník typu 1 zabydlil severozápadní Evropu a připomínal dnešního exmoorského ponyho .
Pony typu 2 ,který byl větší a hruběji stavěný ,žil v severní Eurasii..Jeho nejblížším současným ekvivalentem je asi highland pony.
Kůň typu 3 byl o něco větší ,ale se štíhlejší stavbou těla a hodil se do horkého podnebí.Jeho nejbližším příbuzným je achaltekinský pony.
Kůň typu 4,rozšířený v západní Asii,byl nejmenší ,ale nejušlechtilejší byl předchůdcem kaspického ponyho.
Původ koně:
Soubor:Horseevolution Português.png
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama