Kosatky

29. června 2007 v 16:25 | EwaAndSarka |  Kosatky
Kosatky
Zoologický souhrnný název savců rodu Orcinus, Pseudorca a jiné z řádu kytovců. Kosmopolitní , oceány obývají 2 druhy. Žijí ve stádech při mořské hladině, skupiny občas proniknou do ústí řek. Loví mořské živočichy napadají i velryby. Vysoce inteligentní , stejně jako jim příbuzní delfíny. Chovány v mořských akváriích. Asi po 18 měsících březosti se rodí 1 mládě ( délka 2 m dospělé 4-9 m ). Kosatka dravá ( Ornicus orca) je větší než kosatka černá ( Pseudorca crassidens), proniká i do chladných moří.

Vztahy s lidmi

Kosatky jsou jediní kytovci, kteří loví teplokrevné ryby, ale přitom ve vodě neútočí na lidi.Ačkoliv jsou kosatky bezpochyby nebezpečná zvířata, v zajetí se ke svým chovatelům chovají přátelsky, dovolují jim dotýkat se jejich těl a dokonce jezdit na jejich hřbetě.
Potrava
Kosatky mají méně zubů než ostatní ozubení kytovci, avšak jsou dostatečně vybaveny, aby udržely kluzkou kořist v čelisti, jako např.ryby, delfíny a tuleně, které obvykle polykají celé. Kosatky mohou žít pouze v oblastech, kde je spousta potravy, protože potřebují něco mezi 2,5-5% své hmotnosti denně.
Odchyt kosatek
Ačkoliv jsou při lovu velmi odhodlané a velmi zaujaté, pokud jsou obklopeny loděmi, jsou klidné a není problém je ulovit, aby byly prodány do akvária. Délka jejich života bývá v oceánu 100 let, v zajetí se vysokého věku nedožívají.

Velikost :

samci: 6,7-7 metrů /samice: 6-6,5 metrů

Hmotnost:

samci: 4000-4500 kg
samice: 2500-3000 kg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama